Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2010

Ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο 27 και 28 - 11 - 2010

Τρίκαλα  -  Βεργίνα   1  -  0
Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Α.Ο. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τρικάλων, πέτυχε  σπουδαία νίκη επί της Βεργίνας με σκορ 1-0 και τέρμα που σημείωσε ο Κιρκιλιανίδης στο 75' με
Φάση μπροστά στην εστία της Βεργίνας
δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Πρίντζιου. Με τη νίκη αυτή η ομάδα διατηρήθηκε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας και βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αρκεί η Διοίκηση, ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές, να συνεχίσουν τη προσπάθεια με τον ίδιο ζήλο και ενθουσιασμό που ξεκίνησαν και να μη ξεχνάει κανείς ότι η ομάδα είναι πάνω απ' όλους.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η επανεμφάνιστη του Μπάμπη Σαλτουρίδη, έστω και για λίγα λεπτά, μετά από απουσία 40 ημερών λόγω τραυματισμού και η επιστροφή στην ομάδα του Βασίλη Κασνακίδη.
 Η σύνθεση των Τρικάλων : Βασιλείου - Μαγγανάρης - Παπαμιχαήλ - Καζαντζίδης (70' Σαλτουρίδης) - Κυτούδης - Giatoro (30' Μηνούδης Αρ.) - Πρίντζιος - Κιρκιλιανίδης -Παπαδόπουλος (88' Κασνακίδης)  - Daniel - Αθανασιάδης
Α1 ΕΠΣΗ – 12η αγωνιστική
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σκόρερ και εκ των κορυφαίων του αγώνα ο Γιάν. Κιρκιλιανίδης (στο μέσον)

ΙΩΝΙΚΟΣ  -  ΒΕΡΟΙΑ  3  - 1
Την ήττα γνώρισε η ομάδα νέων της Βέροιας από τον Ιωνικό Νίκαιας με σκορ 3 - 1. Αν και προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Δημήτρη Μάνου, που κέρδισε ο ίδιος, στην συνέχεια ισοφαρίστηκε και στο 30' βρέθηκε να χάνει με 2 - 1. Πίεσε για την ισοφάριση και στο 85' κέρδισε πέναλτυ το οποίο εκτέλεσε και πάλι ο Μάνος αστοχώντας αυτή τη φορά. Στην επόμενη φάση ο Ιωνικός έκανε το 3 - 1.

Στη φωτογραφία, δύο από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας νέων της Βέροιας, οι 16χρονοι ''Τρικαλινοί'' Δημήτρης Μάνος και Δημήτρης Σούρλας, οι οποίοι ξεκίνησαν από την Αθλητική Ακαδημία Τρικάλων, στη συνέχεια αγωνίστηκαν στην Ακαδημία ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ και σήμερα ανήκουν στη ΠΑΕ ΒΕΡΟΙΑ.
Δ’  ΕΘΝΙΚΗ – 12η αγωνιστική
Σταθερός όταν χρειάστηκε ο Σιμψερής
Έπειτα από ένα μέτριο παιχνίδι, η Νάουσα κατάφερε να κερδίσει στο ντέρμπυ της Ημαθίας την Αλεξάνδρεια, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Στο 81' ο Δουλγερίδης έκανε το 1 - 0, εκτελώντας σωστά το αυστηρό… πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής της συνάντησης, για να έρθει στο 90' ο Μπάτζιος να γράψει το 2 - 0…
Συνθέσεις:
ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ: (Βασίλης Αργυρίου) ΣΙΜΨΕΡΗΣ, ΜΑΝΔΑΛΗΣ, ΠΕΡΗΦΑΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΕΤΡΑΚΟΣ, Πίτος, Δουλγερίδης, Παπαστεργίου (89΄ Μπάτζιος), Ζούρκος, Χαντούρης (69΄ Χριστάρας), ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ, Χατζηβαλσάμης.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: (Χρήστος Τερζίδης) Καρασαβίδης, Πολυζόπουλος, Μυλωνάς, ΙΤΟΥΔΗΣ (85΄ Μάντζαρης), Πέϊκος, ΤΣΕΟΣ, ΣΥΜΠΕΘΕΡΗΣ, ΤΣΑΚΤΣΑΝΗΣ, Πιπινίκας, Γασπαράτος, Τοπαλίδης (75΄ Μπαστάκης)

ΝΑΟΥΣΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: 2-0
Όλυμπος Λεπτ.-ΛΕΥΚΑΔΙΑ: 2-3
ΑΓΚΑΘΙΑ-Άρης Λόφων: 4-1
Καστοριά-Εθνικός Κατερ.: 6-0