Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ 29 - 30 Ιανουαρίου

''ΚΕΡΑΥΝΟΣ''  ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ   2
Α.Ο. ''ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ''  ΤΡΙΚΑΛΩΝ   0
Μετά από ένα σερί νικηφόρων αποτελεσμάτων (σε πρωτάθλημα και κύπελλο), η ομάδα των Τρικάλων μετά από ένα δυνατό, σκληρό ορισμένες φορές και συναρπαστικό αγώνα, γνώρισε την ήττα μέσα στην Επισκοπή με σκορ 2 - 0. Με πολλές ελλείψεις στη σύνθεσή της, αφού απουσίαζαν για διάφορους λόγους οι Κυτούδης, Παπαδόπουλος, Σαλτουρίδης, Πρίντζιος, Α. Μηνούδης και με δεκατρείς μόνο παίκτες στην αποστολή, η ομάδα πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Σε ένα γήπεδο που θύμιζε χωράφι και με αντίπαλο μία ομάδα που ''έπαιζε'' την κατηγορία, τα Τρίκαλα κρατούσαν το βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το 80' όταν και δέχτηκαν το πρώτο γκολ. Στη συνέχεια προσπάθησαν για την ισοφάριση, δεν τα κατάφεραν και στο 92' η Επισκοπή σημείωσε και δεύτερο γκολ, πετυχαίνοντας μία πολύ μεγάλη νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Ένα λεπτό πριν το 2ο γκολ της Επισκοπής, τα Τρίκαλα ζήτησαν πέναλτυ σε ανατροπή του Jiatomo και στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε ο Daniel των Τρικάλων.
Παρά την ήττα, τα Τρίκαλα έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση, οι αντικαταστάτες των απόντων είχαν πολύ καλή παρουσία και με την επάνοδο των τιμωρημένων και των τραυματιών, είναι βέβαιο ότι η συνέχεια θα είναι ακόμη καλύτερη. Οι στόχοι της ομάδας για την όσο το δυνατόν καλύτερη θέση στη βαθμολογία και ο ΤΕΛΙΚΟΣ του κυπέλλου, είναι εφικτοί.
Παρά την κρισιμότητα του αγώνα η φιλοξενία των γηπεδούχων ήταν άψογη.
Αξίζει να σημειωθεί η παρουσία στο γήπεδο του Χρ. Μποζίνη, ο οποίος ήταν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της κατάκτησης του πρωταθλήματος από τα Τρίκαλα την περίοδο 1997-98 και της καλής πορείας της ομάδας στην Δ' ΕΘΝΙΚΗ την περίοδο 1998-99.
Στην Επισκοπή αγωνίζεται ακόμη ο Χαραλαμπίδης, παίκτης κι αυτός των Τρικάλων στην Δ' ΕΘΝΙΚΗ (1998-99).
Παιδί της Επισκοπής είναι και ο Κ. Βλιζνάκης, ο οποίος αγωνίστηκε στον Μ. Αλέξανδρο Τρικάλων την περίοδο 1997-98 (1ος σκόρερ του πρωταθλήματος με 42 γκολ).
Η μικρή αυτή αναφορά στα τρία αυτά παιδιά από την Επισκοπή έγινε για να φανεί για μια ακόμη φορά ότι στα Τρίκαλα δεν ξεχνούν αυτούς που φόρεσαν και τίμησαν τη φανέλα του Α.Ο. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ.
Η σύνθεση των Τρικάλων : (προπονητής: K. Πολυζόπουλος)  Γ. Βασιλείου - Ι. Παπαμιχαήλ - Xρ. Μηνούδης - Λ. Μαγγανάρης - Μ. Τσερέκας - Π. Καζαντζίδης - Β. Κασνακίδης - Σ. Αθανασιάδης - Ι. Κιρκιλιανίδης - Daniel -  Ηλ. Αθανασιάδης (60' Jiatomo)

H σύνθεση της Επισκοπής : Κασαπίδης - Ζ. Ορδουλίδης - Θ. Ορδουλίδης - Ντόνας - Μαραγκός - Παπαδόπουλος - Σιδηρόπουλος (90' Τσαλικίδης) - Μπράτσης (81' Μπάμπος) - Ραφαηλίδης - Δραγουμάνος - Φωτίου (72' Χαραλαμπίδης)
Από τους ποδοσφαιριστές της εντυπωσιακή απόδοση είχαν ο Π. Παπαδόπουλος και ο νεαρός Μαραγκός.
16. ΚΟΡΥΦΗ 0

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Α.Ο. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τρικάλων ευχαριστεί την Διοίκηση, τους ποδοσφαιριστές και τους φιλάθλους του Κεραυνού Επισκοπής, για την άριστη φιλοξενία και την υποδειγματική τους συμπεριφορά (παρά τη μεγάλη βαθμολογική σημασία που είχε γι' αυτούς ο αγώνας) και τους εύχεται καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.
 -------------------------------------------------------------------------------------------------

** Ο Μακεδονικός Φούφα έχει -3 βαθμούς
*** Από ένα ματς λιγότερο έχουν Άρης Λόφων, Κάστορας, Πυρσός Γρ., ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ, Πεντάβρυσος, ΛΕΥΚΑΔΙΑ, Φούφας, Γαλατινή, Σιάτιστα, Σειρήνα